Cynkowanie to nic innego jak pokrywanie powierzchni danych przedmiotów stalowych powłoką cynkową. Jej najważniejszym zadaniem jest przede wszystkim zwiększenie odporności przedmiotów na korozję, w tym także na działanie warunków atmosferycznych. Wiele osób decyduje się również na cynkowanie produktów ze względu na walory estetyczne i jakościowe.
Możemy wskazać dwie technologię cynkowania, które stosowane są najczęściej w przemyśle, czyli: cynkowanie galwaniczne oraz cynkowanie ogniowe. Różnice pomiędzy obiema są znaczące, dlatego warto znać ich przeznaczenie.
W przypadku cynkowania galwanicznego stosuje się proces tak zwanej elektrolizy, gdzie źródłem napięcia staje się prąd elektryczny. Przed cynkowaniem, należy jednak pamiętać jeszcze o kilku dodatkowych krokach takich, jak na przykład:
Dopiero odpowiednio przygotowany materiał, można cynkować.
Jak już wspominaliśmy, wiele osób decyduje się na cynkownie również ze względów estetycznym. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszy się cynkowanie w ciemnych barwach. Czarny cynk stosowany jest przede wszystkim do elementów stanowiących wyposażenie wnętrz, czy w przęsłach ogrodzeniowych.
Elementy cynkowane galwanicznie / elektronicznie charakteryzuje przede wszystkim jednolita, gładka, a co najważniejsze cienka powłoka cynkowa. Chociaż warstwa ta jest nieco mniejsza, aniżeli ta, którą uzyskuje się w cynkowaniu ogniowym, wiele osób po nią sięga.
Dużym plusem tego rozwiązania jest również to, że na powierzchni elementów cynkowanych galwanicznie nie występują żadne nierówności. To sprawia, że pokrycie ich farbą, czy lakierem jest niezwykle proste, a ostateczny wygląd atrakcyjny dla oka.
Za pomocą galwanizacji uzyskamy zatem trwałe, przylegające i cienkie powłoki metaliczne na innym metalu, które nie tylko zwiększą ich przydatność, ale również będą zapobiegały korozji, jak również wpłyną pozytywnie na efekt estetyczny.