Chyba śmiało, można napisać, że stal stanowi niezwykle popularny i użyteczny surowiec, wykorzystywany do produkcji różnego rodzaju konstrukcji, urządzeń, maszyn, czy rozmaitych detali. Jej zastosowanie bez wątpienia ma wiele zalet: począwszy od wytrzymałości, przez jakość obróbki, skończywszy na cenie.
Niestety, jak każdy surowiec, ma też swoje wady. W tym przypadku, największą z nich jest podatność na korozję. By wydłużyć okres eksploatacji elementów stalowych, niezbędne jest stworzenie powłoki antykorozyjnej. Efekt ten można uzyskać właśnie za pomocą cynkowania elektronicznego, które określane jest najczęściej, jako galwaniczne.
Sam proces cynowania polega na pokryciu powierzchni danego elementu bardzo cienką warstwą cynku. Dzięki temu zyskujemy pewność, że produkt będzie odporny na korozje, czy działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, a tym samym przedłuży swoją żywotność. Powłoki te mogą być nanoszone w różnych sposób, dlatego wskazuje się wiele metod cynkowania. Do jednych z najpopularniejszych – bez wątpienia – zalicza się właśnie cynkowanie elektrolityczne. Z jakiego względu? Powodów jest wiele:
Oczywiście zalet tych jest więcej, jednak powyższe z pewnością należą do najważniejszych.
Nazwa tej metody cynkowania pochodzi od zjawiska elektrolizy, które zachodzi w przypadku opisywanej technologii. Cynkowanie elektroniczne może być stosowane w przypadku elementów o różnych rozmiarach. Świetnie kryje duże powierzchnie, a także małe produkty takie jak śrubki, nakrętki i uchwyty, czy pręty.
Na koniec, warto również wspomnieć, że metoda cynkowania elektronicznego nie zmienia wagi oraz rozmiaru ocynkowanych powierzchni. Dzięki temu produkt zachowuje pierwotne walory użytkowe.